Solární park umožňuje využitelnost ozářených ploch

EJOT dodává upevňovací řešení pro Černobyl

Ani 35 let po katastrofě v Černobylu nejsou oblasti v desetikilometrové zóně kolem poškozeného čtvrtého bloku reaktoru pro člověka použitelné. Nemusí tomu tak být, rozhodly se ukrajinská společnost RODINA a hamburská společnost ENERPARC AG, které spojily své síly a zřídily v ozářené oblasti solární park. V neposlední řadě symbolické znamení: Budoucnost přichází i do Černobylu.

Dne 26. dubna 1986 zničila exploze reaktor 4 jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině a způsobila jednu z největších jaderných katastrof lidstva. Mnoho lidí přišlo o život v důsledku přímých i nepřímých následků katastrofy. Oblast o rozloze přibližně 6 400 km² kolem poškozené elektrárny musela být opuštěna kvůli vysoké radiaci. Předpokládalo se, že stovky, ne-li tisíce let nebude pro člověka použitelný 

Znovuzískání užitečnosti
"Pojďme to ozelenit" – to je motto německo-ukrajinského konsorcia RODINA - ENERPARC AG. Cíl: oblasti kontaminované černobylskou jadernou katastrofou by měly být znovu využitelné a přivedené zpět k životu. Po více než čtyřech letech plánování konečně nadešel čas. V říjnu 2017 byly zahájeny stavební práce na solárním systému s otevřeným prostorem o výkonu 1 MWp na ploše 1,6 ha přímo vedle sarkofágu zničeného reaktoru. Systém s 3 762 solárními moduly, který byl dokončen v červnu 2018, nyní dodává přibližně 1 024 MWh elektřiny ročně, což stačí pro 250 čtyřčlenných domácností. Energie vyrobená v Černobylu se v současné době využívá pro okolní budovy, které jsou primárně věnovány likvidaci a demontáži elektrárny – stanoveno na téměř 50 let, protože tak dlouho stále běží nájemní smlouva na plochu, na které stojí systém otevřeného prostoru.

Šrouby německé kvality pro Černobyl
Výstavba fotovoltaického systému v ozářené oblasti s sebou přinesla některé zvláštnosti, které bylo nutné vzít v úvahu při plánování a výstavbě. Na místě například nebylo povoleno kopat nebo bagrovat, aby nedošlo k uvolnění radiace ze země. Všechny linky potřebné pro systém musely být vedeny nad zemí ve speciálně konstruovaných cementových blocích. Know-how pro konstrukci solárního systému pocházelo od hamburské společnosti ENERPARC, která se při spojování komponentů montážní spodní konstrukce spoléhala na kvalitu Made in Germany. Celkem bylo použito téměř 6 000 samořezných šroubů a téměř 12 000 závitotvorných šroubů od společnosti EJOT. Tyto šrouby EJOT jsou vyrobeny z vysoce kvalitní nerezové oceli A2. Jsou obzvláště odolné proti korozi a jsou navrženy pro spolehlivé a dlouhodobé spojení.

Pro spojení nosných profilů se používají vruty JZ3-6.3x19 E16. Tvoří závit v předvrtaném nebo předvrtaném jádrovém otvoru a vytvářejí tak těsné a bezpečné spojení. Jsou vhodné pro upevnění ocelových a/nebo hliníkových součástí. JZ3 instalovaný v černobylském solárním parku nedávno dostal ještě výkonnějšího nástupce v podobě JZ5. JZ5 je dosud nejsilnější samořezný šroub EJOT a boduje zejména při použití ve vysoce pevných materiálech.

Samovrtné šrouby JT3-6-5,5x25 E16 jsou vyrobeny z nerezové oceli s vrtákem z kalené oceli a slouží k připevnění nosných profilů k nosné konstrukci. Své silné stránky ukazují zejména při rychlém a flexibilním použití, protože není nutné je předvrtávat. Jsou také vhodné pro použití do oceli a hliníku a s kombinací těchto dvou materiálů až do celkové tloušťky spoje 6 mm.

Samovrtný šroub JT3 (vlevo) se vyznačuje zejména rychlým a flexibilním použitím, protože není nutné jej předvrtávat. JZ5 (vpravo) je nástupcem samořezného šroubu JZ3 instalovaného v černobylském solárním parku a je ideální pro upevnění profilových plechů a sendvičových prvků na ocelové spodní konstrukce.

ENERPARC a EJOT spolupracují jako partneři již mnoho let. Konzistentně dobrá kvalita, spolehlivost dodávek, spolehlivost za konkurenceschopných podmínek, dobrý servis a poradenství orientované na řešení – ve společnosti ENERPARC vědí, že mají na své straně solidního partnera v německé rodinné firmě EJOT.

Spolehlivé produkty pro nejvyšší bezpečnostní požadavky
Černobylský reaktor není odborníkům z EJOT neznámý. Po téměř 10 letech výstavby byl v červenci 2019 uveden do provozu nový ochranný kryt "New Safe Confinement", hovorově známý také jako "Černobylský oblouk", nad stárnoucím starým sarkofágem poškozeného bloku 4. Bylo použito téměř tři miliony samořezných šroubů EJOT JT3, které spolehlivě drží na místě různé lichoběžníkové a mezilehlé profily, jakož i prvky vnitřního a vnějšího pláště. Aby byla zajištěna dlouhá životnost nového ochranného krytu, a tím i jeho šroubových spojů, byly zadány zvláštní zprávy, které měly prověřit vliv radioaktivního záření na korozivzdorné oceli. "Jsme si vědomi velké odpovědnosti, kterou jsme na sebe účastí na tomto projektu vzali. Zároveň jsme však také velmi hrdí na to, že jsme mohli přispět k tomuto stavebnímu projektu, který je pro nás všechny nesmírně důležitý, našimi vysoce kvalitními a trvanlivými výrobky," vysvětluje generální ředitel EJOT Construction Fasteners Dr. Jens Oliver Weber.

Máte zájem o individuální konzultaci?

Kontaktuje naše techniky stavebního upevňování.

Vyberte si kontakt ve vašem regionu nebo nás kontaktujte
e-mailem na infoCZ@ejot.com. 


Doporučení produktů EJOT pro solární a fotovoltaické systémy na venkovních površích®


solar.png

Upevnění solárních panelů

Vaše solární systémy = naše upevňovací prvky.
Nabízíme upevňovací prvky pro upevnění solárních a fotovoltaických systémů na:
  • střechách
  • volných prostranstvích


více zde